SEO | Dijital Pazarlama Uzmanı

Alexa Nedir, Nasıl Düşürülür?

Alexa nedir, nasıl düşürülür? İnternet dünyasında gezinirken, işi bilenlerin hepsinin ortak olarak kullandıkları terimlerden biri de “Alexa” terimidir. Alexa, bir sitenin dünyadaki ve bulunduğu ülkedeki değerini gösteren bir tablo türüdür. 1996 yılında amazon.com sitesine bağlı olarak kurulan site ile site sahipleri, web sitelerinin değerini öğrenebiliyorlar. Alexa değeri rakamsal olarak ne kadar düşük olursa o kadar değerli olur. Yani “5,000 olan bir değer 10,000 olan bir değerden daha iyidir.” Alexa değerlendirilmesi, sitenin ziyaretçi sayısına göre değerlendirilir.

Alexa nasıl düşürülür?

Yukarıda söylediğimiz gibi alexa değerinin düşmesi ya da yükselmesi, ziyaretçi sayısına göre değerlendirilir. Bu formülü göz önüne alarak çalışmaların yapılması gerekiyor. Burada en büyük etkenin doğru yazılmış bir içerik, hedef kelimelerinin düzgün kullanılması ve indeksleme konusunda iyi bir değere sahip olmasıdır. İçerikleri yazarken sırf site dolsun diye içerik yazmamak gerekiyor.

Sitenizin hedeflediği sektör hangisi ise ona göre Google kelime analizi ya da çeşitli sitelerden yararlanılarak, daha fazla hangi kelimelerin arandığını tespit edip, buna göre içerik girilmesi gerekiyor. Örneğin bir moda sitesinde çalışma yapılırken, Google analizi kullanın. “Abiye” kelimesini analiz edin ve çıkan sonuçlara göre en yüksek olan kelimeye göre içerik yazın. Bu ziyaretçilerinizin artmasına neden olacağı için alexa değerinizi de düşürecektir. Yine bununla birlikte dikkat edilmesi gereken diğer konu da tanıtım yazısı almaktır.

Tanıtım yazısının alexa’ya faydası

Tanıtım yazısının da Alexa için oldukça faydası vardır. Daha önceki yazılarımızda tanıtım yazısının hangi amaçları hedeflediğini söylemiştik. Hedef kelimelerinizin daha hızlı indeks alması ve arama motorlarına takılması için değeri yüksek sitelerden tanıtım yazısı almak ziyaretçi sayınızın artmasında büyük bir etken oluşturmaktadır. Yani, sitenizin içeriğini özgün ve hedef kelimeleri mantıklı seçtikten sonra tanıtım yazısı almanız da yine sitenizin ilerlemesi açısından oldukça faydalı olacaktır. SEO konularından biri olan Alexa konusu hakkında detaylı bilgilere sahip olursanız sitenizin kalitesi daha yüksek olacak ve elde etmek istediğinizi sonucu da daha kolay elde edebilirsiniz.

SEO Detay

SEOdetay profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Yazınız için Teşekkür ederim çok yararlı bir yazı olmuş
    Sormak istediğim bir soru var;

    https://mtgreenworks.com Alan adlı site yaklaşık 8 yıldan beri aktif. Yıkılıp yeniden yapılma sürecine girilince yapılan bazı hatalar sonucu alexa sıralaması ve google’da ki yerini kaybetti. Alexa Sıralamasını nasıl düşürebilir? Sitede bir sorun var mı sizce?

    Yorum yaparsanız sevinirim.