SEO | Dijital Pazarlama Uzmanı

Arama Motorlarına Uygun Kaliteli İçerik Hazırlama

Arama motorları ile uyumlu içerik girebilmek için öncelikle anahtar kelime yerleşimi, anahtar kelime yoğunluğu, varsa görsel ismi, görsel alt texti yani alt etiketi önemli faktörlerdendir. Temel kural içeriğin özgün ve kaliteli olması gerekir. Çünkü arama motorları özgün içerikleri sever.

Bir içeriğin öncelikle başlık kısmını ele almalıyız. Google genel olarak bir içeriği başlık ve etiketlerinden yakalar. Google ‘da en çok aratılan kelimelere göre bir başlık seçimi yapabilirsiniz ve başlık kesinlikle içerik ile doğrudan bağlantılı olmalıdır. İçerik ile alakasız başlık seçimin de bulunmayın. Yani alakasız bir resim, link veya yazı sanki siteniz de mevcutmuş gibi göstermeyin. Ziyaretçi kaybedersiniz.

Başlık kısmını tamamladıktan sonra yazınızın nasıl olması gerektiğini inceleyelim. Eğer yazınızın içeriğinde resim kullanılabiliyorsa en az bir tane resim eklemeniz de fayda vardır. Çünkü resim eklemek yazınıza estetik katar ve ziyaretçiler için ilgi çekici olabilir. Resim sayısı fazla ise maksimum 5 resim kullanabilirsiniz. Resimlerin yükseklik ve genişlik değerlerini belirtin. Resimlerin altına alt text tagını yazın. Alt text, resim ile ya da konu ile alakalı olmalıdır.

İçeriğinizin ilk 4-5 satırı arama motorları için önemlidir. Bu kısımda sitenizin içeriği ile ilgili kısa bir özet geçebilirsiniz. Özet geçtiğiniz bu kısımda anahtar kelimelere yer verebilirsiniz. Bu anahtar kelimelere bold, italik efekti verebilir, bazılarına da ilgili sayfa için link çıkışı verebilirsiniz.

İçerik için alakalı etiketlerinde yazılması önemli bir kriterdir. Etiketler, anahtar kelimelerdir. Etiket girerken aramalarda en çok çıkabilecek kelimeleri belirleyip, en çok arama yapılandan en az arama yapılana doğru sıralamalısınız. 5 ya da 10 tane etiket girmeniz yeterli olacaktır. Çok fazla etiket girmek sitenizi spam olarak algılatabilir.

İçeriklerinizin uzunluğu çok abartılı olmamalıdır. 200 ya da 400 kelime arası olması yeterli olacaktır. Sitenizin içeriğine göre yani hedef kitlesine göre değişiklik gösterebilir ancak video kullanma imkanınız varsa video da kullanabilirsiniz. Sitenizi zengin gösterecektir.

Bu şartlara uygun olarak içerik hazırlarsanız arama motorlarında üste çıkma şansınız daha da artmış olacaktır.

SEO Detay

SEOdetay profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.