SEO | Dijital Pazarlama Uzmanı

Meta Tag ve Kullanımı

Meta Tag arama motorlarının web sitelerini daha iyi anlayabilmesi ve algılayabilmesi için oluşturulmuş olan bilgi etiketidir. Meta Tag yada meta etiketi olarak bilinen bu etiket web siteleri için olmazsa olmazlardandır. Yani bir web sitesi meta tag kullanmıyor ise o web sitesinde bir şeyler eksik demektir. Bundan dolayı meta tag ve kullanımını bilmeniz ve web sitenizde kullanmanız sizin avantajınıza olacaktır. Günümüzde kullanılmakta olan birçok meta etiketi bulunmaktadır. Fakat ne kadar çok kullanılırsa o kadar avantajlı olur anlamına gelmez. Bundan dolayı meta etiketlerini yerinde ve kararında kullanmanız gerekmektedir.

Meta tag ve kullanımını bilmek web sitenizin bir bakıma arama motorları tarafından kolayca tanınmasını sağlamak anlamına gelir. Bu sayede arama motorlarında yapılan taramalarda arama motorları web sitenizi kolayca bulur. Yapmış olduğunuz meta taglar sayesinde arama motorlarında web sitenizin nasıl göründüğünü siz belirlersiniz. Yapacağınız bu çalışmalar sayesinde kullanıcılar tarama sonucunda web sitenizin içeriğini görebilirler. Bundan dolayı yapacağınız meta taglara özen göstermeniz gerekmektedir. Meta tag ve kullanımına özen göstererek yapacağınız web sayfaları kullanıcılara göstereceğiniz bir kartvizit gibi olacaktır. Çünkü arama motorlarında web siteniz çıktığı zaman uygulamış olduğunuz taglar sayesinde web sitenizin adını ve içeriğini görebilecek ve bu sayede eğer ki ilgisini çekiyor ise web sitenizi ziyarete gelecektir. Sizin yapacağınız çalışma sonucunda web sitenizin ziyaretçi trafiği artacak dolayısıyla yaptığınız çalışmaların karşılığını almış olacaksınız.

Normalde meta tagı olmayan title kullanım durumunuza göre aktif bir meta tagına dönüşebilir. Web sayfanızın başlığı durumunda olan title tagı arama motorları tarafından en önemli sayılan meta etiketi olarak bilinmektedir. Title etiketi kullanarak yazmış olduğunuz bilgiler tarayıcının üst bilgi kısmında yer almakta ve sayfaların kaydedilmiş olduğu sık kullanılanlar menüsüne kaydedilen kısmıdır. Bu title etiketine web sayfanız ile ilgili en uygun başlığı yazmalı ve title etiketinden çok iyi yararlanmalısınız. Meta etiketlerinden en çok kullanılan bir diğer meta tagı ise keywordstur. Bu meta tag sayfaya uygulayacağınız anahtar kelimeleri içerir. Bu meta tagdan maksimum verim almak için çok sayıda anahtar kelime girmek yerine doğru sayıda ve ilgili anahtar kelimeleri girmeniz gerekmektedir. Yani meta tag ve kullanımı web sayfalarına çekilecek ziyaretçi sayısını arttırmak için çok önemlidir. Bu meta tagların dışında kullanılan meta taglar sayesinde web sitenizin arama motorlarına nasıl görüneceğini ve nasıl davranması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca meta taglar sayesinde kullanıcılara web sayfanızın ne dilde hizmet verdiğini de gösterebilirsiniz. Bundan dolayı meta tag ve kullanımının önemi çok büyüktür. Meta taglar sayesinde web sitenizin hem arama motorlarına hem de kullanıcılara karşı ilk görünümünü belirleyebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse web sitelerinde meta tagların kullanılması şart değildir. Ama meta tag kullanılmayan web sitelerinde sürekli olarak bir şeyler eksiktir. Bu eksiklikler web sitenizin arama motorlarında ki durumunu belirleyen faktörlerden olduğundan meta tag kullanılan siteler daha çok avantajlıdır denebilir. Çünkü kullanıcılar arama motorlarında arama yaptıkları zaman önlerine gelen listeden kedileri seçim yapmaktadırlar. Bu seçimi yaparken web siteniz hakkında vereceğiniz bilgiler sayesinde kullanıcıları kendi web sayfanıza çekebileceksiniz. İşte bu bilgileri paylaşabilmek ve kullanıcıları kendi web sayfanıza çekebilmek için bu meta tagları kullanmanız gerekmektedir. Ama meta tagları kullanırken çok titiz çalışmalı ve hata yapmamanız gerekmektedir. Yani meta tag ve kullanımı çok önemlidir. Kullanacağınız anahtar kelimeden tutunda web sitenizin arama motorlarında görüneceği başlığa kadar her konuya maksimum özen göstermeniz gerekmektedir.

SEO Detay

SEOdetay profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.