SEO | Dijital Pazarlama Uzmanı

Pagerank Nedir, Pagerank Çıkmazı

Web’e yeni adım atan site sahiplerinin, siteleriyle ilgili öğrendikleri ilk şeylerden birisi olan Pagerank, Google’n tüm web sayfalarına 10 üzerinden verdiği  puandır.  Google pagerank değerinin verilmesini bir matematik formülü ile açıklıyor, fakat bu formül teoride olduğu gibi pratikte tıkır tıkır işlemiyor.

Pagerank değeri her sayfa için ayrı olmakla beraber, genellikle anasayfa değeri alt sayfalardan yüksek olur.  Ancak kimi zaman istisnai durumlar söz konusu olabilir ve alt sayfa değeri anasayfadan yüksek olabilir.

Pagerank değeri yüksek olan sitelerin diğer düşük olan sitelere oranlara birkaç avantajı mevcut. Ama sanıldığının aksine google sıralamasına doğrudan değil, dolaylı olarak etki ediyor. Öncelikle Pagerank değerinin sitelere neye göre verildiğinden biraz bahsedelim.

Türkiye’deki webmasterların %90′ı Pagerank’ı yanlızca backlink sayısına ve backlink kalitesine baktığını düşünüyor. Ancak bu yanlış. agerank değeri verilirken içerik ve backlink en önemli kriterlerin başında geliyor. İşin içinde site içeriğininde olduğunu anlamak pek zor olmasada, maalesef bir çoğumuz halen Google’ın elimize tutuşturduğu bu algoritmaya bağlı kalıp pagerank değerimizi bu şekilde yükseltmeye çalışıyoruz.

 “Neden Google Pagerank formülünü net olarak açıklamıyor?” sorusunun cevabı ise çok basit. Çünkü Pagerank’ı yüksek olan sitelerle rahatlıkla text reklam satışı yapılabiliyor. İşin ticarete dönüşmesi ve kalitesiz sitelerin yüksek pagerank değeri almasıda Google’ın doğal olarak işine gelmiyor. İşte bu yüzden biz pagerank değerimizi zor yükseltiyor, formülü ve yöntemi tam olarak bilmiyoruz.

Şimdi yukarda yarım bıraktığımız konudan devam edelim. Pagerank’ın backlinkle olduğu kadar içeriklede ilgili olduğunu kanıtlayalım. Bunun için en basit örnek Türkçe ve İngilizce sitelerin kıyaslanması. Yabancı özgün siteler çok rahatlıkla pagerank değeri alırken, Türkçe sitelerin yabancı sitelere oranla çok daha fazla backlinkle ihtiyaç duymasının sebebi Türkçe’nin Google’ın İngilizce kadar değerli olmaması. Değerli olmamasının temel sebebide Türkçe’nin evrensel bir dil olmayışı. Hemen bir örnekle açıklayayım.

Bir çok Türk webmasterın bir dönem uğradığı durak olan r10.net, 42.000 backlink ile PR4 değerini almış. Eylül ayında açtığım ve ismini vermeyi uygun görmediğim dili İngilizce olan özgün içerikli web sitem 102 backlink ile PR4 değerini almış durumda. Bir tarafta r10.net gibi köklü ve eski bir domain var, bir tarafta ise 150 civarı özgün içerik girilen, haftada birkaç kez güncellenen, henüz 6 ayını bile doldurmamış bir domain var. Tek farkları içerik. Bahsettiğim 102 backlinkde tamamen ücretsiz yabancı dizinlerden alınan linkler. Yani yabancı bir siteyi çok rahatlıkla 5-10 dizine ekleyerek, güncel ve özgün tutarak PR4 yapabiliyorken, Türkçe bir site için kimi zaman 42.000 backlink bile yeterli olmuyor. 10.000 Backlink ile PR4 olan Türkçe sitelerde tabiki mevcut.

SEO Detay

SEOdetay profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.