SEO | Dijital Pazarlama Uzmanı

SEO da Rakip Siteleri Takip Etmek

Kurumsal SEO çalışmalarında ya da özel site çalışmalarında en önemli etkenlerden biri rakip sitelerin takip edilmesidir. Aynı alan üzerinde çalışan ama sizin sitenizden daha yüksek değerlere sahip olan, hedef kelimede sizden üstte olan siteleri tespit ederek, yaptıkları çalışmaları kendi sitenizde uygulamanız, rakiplerinizle daha iyi mücadele etmenizi sağlayacaktır. Tabi ki burada dikkat edilmesi gereken bazı hususların olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu yazımızda, rakip site takip nasıl yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekir konusunda açıklama yapmaya çalışacağız.

Rakip site nasıl tespit edilir?

Kurduğunuz kurumsal bir site ya da kendinize özgün bir blog sitesinde en önemli silah ve yapmanız gereken en önemli işlem, rakiplerinizin ne durumda olduğunu analiz etmektir. Bunun için hedef kelimenizi arama motoruna yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin, “Mobilya modelleri” kelimesini aratarak en üstte çıkan siteyi bulmanız gerekiyor. Bundan sonrasında artık yapmanız gereken, rakip sitenin çalışmalarını incelemek ve buna göre kendi sitenizi düzenlemek olacaktır.

Rakip sitenin içeriğini kontrol edin.

Bir siteyi değerlendiren ya da değerden düşüren en büyük etken sitenin içeriğidir. Çünkü sitelerin arama motorlarına takılmasındaki en büyük etken içeriktir. Buna göre rakip siteyi belirledikten sonra site içerisinde hangi konuların yazıldığına bakın ve kendi sitenizde bu yazıları özgün bir şekilde yazın. Zaman alacaktır ancak neticeyi en iyi şekilde alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Rakip sitenin dış linklerini kontrol edin.

SEO çalışmasında önemli bir yere sahip olan dış linkler, araştırılarak sitelerden alınır. Daha önceleri aslında buna çok fazla gerek yoktu. Mobilya sitesi için çalışma yapılırken, moda sitesinden link almanın bir sakıncası yoktu. Ancak bu değişen Google algoritmasından sonra tasvip edilen bir çalışma şekli olarak görülmemeye başlandı. Bu nedenle rakip sitenin dış linklerini kontrol ederek ilgili siteleri bulun ve alanınızla ilgiliyse siz de aynı siteden tanıtım yazısı alın.

İstikrarlı SEO çalışmasına girdiğinizde ve rakip sitelerin analizinde ve çalışmalarınızda ölçülü davranırsanız sitenizin daha hızlı ilerlediğini ve rakiplerinizin önüne geçtiğinizi göreceksiniz.

SEO Detay

SEOdetay profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.