SEO | Dijital Pazarlama Uzmanı

Seo Stratejileri İçin Url Önemi

Url site trafiğinde etkin rol oynaya elamanlardan biridir . Sitelerin daha kolay yönlendirme yapmaları arama motorlarında gerekli sorgularında daha verimli bir şekilde yapılması için çok önemlidir. Google arama motorlarına kelimeler yazılarak gelen sonuçlar anahtar kelimelere göre yapılmaktadır . Bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralara yerleşmesi için anahtar kelimeler çok önemlidir. Web sitesinin kod bölümüne girilen anahtar kelimeler ile kullanıcıların arama motorlarına girdikleri kelimeler birbirleriyle uyum göstermesi için doğru anahtar kelimeler seçilmesi gerekiyor. Bunun için de iyi bir anahtar kelime kullanımı yapmak için iyi bir tespit yapmak gerekiyor. Seo sürecinin verimli olması için yapılan çalışmalarda anahtar kelimenin yeri çok önemlidir.

Anahtar kelime kullanımının bu kadar önemli olduğu için url ve anahtar kelimelerle bir senkronize çalışması yapıldığın da ortaya arama motorlarında daha verimli sonuçların alınabilineceği gibi bir sonuç çıkıyor. Arama motoru sorgularında url isimleri önemli olduğu için anahtar kelimelerin isimleri alt url isimleriyle aynı olması gaydalı olacaktır. Bu sayede web sitesinin anahtar kelimesi hem kod bölümünde olacak hem de url ‘ de olacaktır ve arama sonuçlarında da daha üst sıralara çıkılması sağlanılacaktır. Arama motoruna sizin sitenizle ilgili bir kelime girildiğinden diğer sitelerin anahtar kelimelerine bakılması daha uzun sürecektir. Durum böyle olunca da sizin sitenizin anahtar kelimesi sitenizin isminin yer aldığı url’ye bağlandığı için google sizin sitenizi kolaylıkla bulabilecektir.

Tasarım yaparken sitenizin içeriğiyle site url ismi tutarlı olmalıdır. Aksi takdirde hileli bir politika izlendiği için google tarafından bir ceza alınabilir. Google tarafından alınan cezalar seo sürecini olumsuz etkileyecektir. Google sitenin üzerinden desteğini çekeceği için diğer seo araçlarının kullanımı da iptal edilecektir. Google analytcis veya web master gibi yapılara kayıt alınmayacaktır. Bunun yanı sıra adwords reklam sürecinde de olumsuzluklar yaşanabilir.

Bu konuyla ilgili bir de alt url terimi vardır. Alt url terimi ise sayfanın içinde ki sayfanın url ismidir. Yani www.abcd.com bir url olarak değerlendirilebilir. www.abcd.com/özerotoaksesuar ise abcd sayfasına ait bir alt linktir. Özer oto aksesuar olarak yapılan tanımlama bir anahtar kelimedir. Sitenin anahtar kelimesi buraya yazıldığında google ‘a site isminizle hitap edilmesini sağlayabiliriz.

Site içeriği değiştirildiği zaman ise anahtar kelimelerinin de güncellenmesi gerekiyor. Yukarda da değinildiği gibi site içerik ve url bakımından tutarlı olmalıdır. Örneğin ; bir halı firmasına ait bir sitenin anahtar kelime “otoaksesuar” olduğunda anahtar kelime uyumsuzluğun da site arama motoru sonuçların da geriye düşecektir. Bu da seo süreci için bir olumsuzluk demektir.

Bunların yanında iyi bir seo süreci için özgün ve güncel bir içerik , şık ve kullanışlı bir tasarım ve reklam kullanımı, aşırı grafikten kaçılması gibi diğer etkenler de önemli rol oynamaktadır.

SEO Detay

SEOdetay profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.