SEO | Dijital Pazarlama Uzmanı

SEO Title – Description Ve URL’nin Önemi

SEO çalışmalarında en önemli etkiye sahip olan site içi SEO çalışmalarından biri de title, description ve URL optimizasyonudur. Aslında hepimizin yakından sürekli gördüğü bir çalışma olmasına rağmen, çoğu zaman gözden geçirebildiğimiz konulardan biri olabiliyor bu SEO çalışması. Etkilerinden söz ederken, arama motorlarına yönelik ne gibi faydalar sağladığını anlattığımızda konunun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Öncelikle terimleri arama motorlarında görüldüğü şekliyle açıklayalım.

Title: Google arama motorunda herhangi bir kelime aradığımızda karşımıza çıkan sonuçlarda, sitelerin üst kısmında yer alan yer title yani başlık kısmıdır.

SEO URL: Bu kısmı hepimiz bir şekilde duymuşuzdur. Sitemizde bir yazı yayınladığımızda adres çubuğunda tireli olarak çıkan yere SEO URL adı verilmektedir. Örneğin “Yeni sezon abiye modelleri” diye bir konu açtığımızda optimizasyonu yapılmış bir sitede adres satırında “yeni-sezon-abiye-modelleri” şeklinde görülür. Google ve diğer arama motorlarında da bu şekilde ikinci sırada görülür.

Description: Yine yazdığımız bir yazının özet kısmı diyebileceğimiz bölüme verilen isim description’dur. Bu bölüm düzenli bir şekilde yapıldığında arama motorlarındaki kelimeleriniz daha isabetli bir şekilde yayınlanır, bu da ziyaretçilerinizin sitenize daha kolay erişmesini sağlar.

Site içi SEO çalışmalarında önem verilmesi gereken bu bölümler, tek sefer ayarlanabilir. WordPress gibi sistemlerde eklenti kullanılarak tek seferlik bir ayarlama sonrasında otomatik oluşturulabildiği gibi bazı sistemlerde de elle girilmesi gerekebilir. Herhangi bir blog çalışması ya da kurumsal SEO çalışması yapılırken önceliğin bu bölümlere verilmesi gerekiyor. Bu ayarlamalar yapılmadan girilecek yazıların, arama motorlarında indeks alması zor olduğu gibi ayarların sonradan yapılması da aynı şekilde sitenin yeniden değerlendirilmesi gerekliliğine de sahip olabilir.

Site çalışmalarında en başarılı sonuçlara ulaşmak için sizlere sunduğumuz SEO bilgilerini inceleyerek çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Title, SEO URL ve description bölümlerine özen göstererek sitenizin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine etki sağlayabilirsiniz. İlerleyen konularımızda daha kapsamlı anlatımlar yaparak, SEO etkisinde nelere sahiplik ettiğini detaylarıyla birlikte sizlere sunacağız.

SEO Detay

SEOdetay profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.