SEO | Dijital Pazarlama Uzmanı

SEO Uzmanı Kimdir?

Günümüzde internet kullanımının tavan yaptığı bu günlerde web sitelerinin de kaliteli olma gereksinimleri bir o kadar artmıştır. Kaliteli bir web sitesi demek o web sitesine sahip olan şirket, kurum ya da kuruluşlarının gelirlerinin de kaliteyle paralel bir şekilde artacağı anlamına gelir. Dolayısıyla iyi bir web sitesine sahip olmak her patronun istediği bir durum haline gelmiştir. İyi bir web sitesine sahip olabilmek için bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. Size iyi bir web sitesi sahibi olma şansını verecek kişi bir SEO uzmanıdır. Peki, SEO uzmanı kimdir? SEO uzmanı web siteniz ile ilgili gereken çalışmaları yaparak, web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyan kişidir. SEO uzmanının yapması gereken çalışmalar;

  • Olmazsa olmaz özgün, benzersiz bir içerik oluşturmalı,
  • Ardından konuyla ilgili bir anahtar kelime seçiminde bulunmak ve bu seçilen anahtar kelimenin kullanım yoğunluğuna karar vermek,
  • Tasarlayacağı web sitesine uygun bir tema seçiminde bulunmak,
  • Sade ama çarpıcı görseller kullanmaya özen göstermek, kullanılan görselleri etiketlemek,
  • Başlık seçimini doğru bir şekilde gerçekleştirmek,
  • Meta tagları doğru bir şekilde kullanmak gibi dikkat etmesi gereken çok önemli hususlar bulunmaktadır.

Bu çalışmaların tamamına on page ( site içi ) SEO çalışması denir. Bunun dışında bir SEO uzmanının yapması gereken bir diğer çalışmada off page ( site dışı ) SEO çalışmasıdır. Bu çalışma için web sitenizin reklam yüzü demek yanlış olmaz. Yani web sitenizin farklı sitelerle bağlantılarını kurarak web sitenizin reklamını yapmış olursunuz. Bunun için yapmanız gerekeler;

  • Backlink alışverişi: Yapacağınız backlink alışverişlerinde karşıdaki web sitesinin sizin web sitenizle ilgili bir site olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra backlink alışverişi yapacağınız sitenin en az sizin siteniz kadar kaliteli olması son derece önemlidir. Çünkü backlink almak ya da vermek demek sitelerin birbirine referans olması anlamına gelir. Referans olduğunuz ya da referans aldığınız site Google için önemlidir. backlink alışverişinde bulunacağımız web sitesinin pagerank değeri de bizim için önemli bir unsurdur.
  • Sosyal paylaşım siteleri: Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeadınızdan söz ettirmek web sitenizin daha çok kişi ile buluşmasına sebep olacaktır. Yani web sitenizin ziyaretçi trafiği artacaktır. Bu sayede de çalışmalarınızdan olabildiğince yüksek kazançlar sağlamış olacaksınız. Sosyal medyanın gücünden faydalanmak bize daima pozitif anlamda değer katacaktır.

Bu ve buna benzer çalışmalar yapmak bir SEO uzmanının yapması gereken en önemli çalışmalardır. SEO uzmanının yapacağı çalışmaları on page SEO ve off page SEO olarak ikiye ayırdık. Ancak bu her iki çalışmada web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda olabilmesi için çok büyük öneme sahiptir. Bu yüzden bu iki çalışmayı birbirinden ayrı düşünemeyiz. Sadece yapabileceğimiz tek şey on page (site içi ) SEO’yu bir tık daha önemsemek olabilir. Çünkü off page SEO ’muz ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun site içi çalışmalarımız gereken kalitede değil ise kullanıcıların dikkatini çekemez ve beğenisini kazanamaz ise site dışı çalışmalarımızın sonuçlarını olumlu bir şekilde almamız pek mümkün olmayacaktır.

Bu çalışmaları gerçekleştirebilecek bilgi ve deneyime sahip olan kişiler ‘SEO uzmanı kimdir?’ sorusunun cevabı olacaktır. Çalışmalarımızın başarısızlıkla sonuçlanmaması için iyi bir SEO uzmanı ile çalışmak çok önemlidir. SEO uzmanıile çalışmanın meyvelerini toplamak şirket, kurum ve kuruluşlar açısından çok büyük önem sahiptir. Web siteniz için iyi bir SEO uzmanı ile çalışmak gelirlerinizin maksimum düzeylere ulaşmasına yardımcı olacaktır.

SEO Detay

SEOdetay profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.