SEO | Dijital Pazarlama Uzmanı

Website Arama Motoru Optimizasyon Süreci Nedir?

Sitenizde arama motorları için optimizasyon yapmak veya yaptırmak belli bir süreç gerektirir. Aslına bakarsanız da başlı başına bir süreçtir optimizasyon. Optimizasyon sürecini 3 aşamada inceleyecek olursak bunlardan ilki analiz, ikincisi strateji geliştirme, üçüncüsü ise uygulama yönetimdir.

Analiz Süreci ; var olan sitenin yapısı ve Google’daki etkinliği incelenir. Site adı yani domainin adı ve yaşı da önemlidir. Tasarım ve kod kısmı ele alınır, hatasız ve kurallara uygun olup olmadığı incelenir. Meta tagların arama motorlarında nasıl göründüğü, site trafiği ve bu trafikte gelen hedef kelimeler, site ile ilgili kullanılan anahtarların kelimelerin başka sitelerdeki rakipleri, anahtar sözcüklerin yoğunluğunun analizi, içerik ekleme sıklığı ve güncelliği, kırık bağlantıların giderilmesi gerektiği ve site haritasının analizleri yapılmalıdır.

Analizi Çıkarılan Site İçin Strateji İzleme Süreci; ilk etapta sitenin içeriği ile alakalı anahtar kelimeleri belirleyip, bu anahtar kelimeler ile ilgili analizleri yapmak, site için belirlenen değişiklerin gözden geçirilmesi. Bu değişiklikler meta taglar,title, site haritası… blog ve RSS geri bildiriminin uygulanması analizi ve son olarak da belirlenen stratejiler doğrultusunda uygulama aşamasına geçmek.

Uygulama süreci; bu süreçte üzerinde çalışma yapılacak olan anahtar sözcüklerin veya sözcük gruplarının sonlandırılması, analiz sürecinde tespit edilen açıkların veya hataların giderilmesi.

Bunların dışında yani site içi seo yapmanın dışında; hiti yüksek, kaliteli, siteniz ile benzer konulu sitelerle de link alımı, reklam çalışmaları veya tanıtım yazıları ile sitenizin arama motorlarında üste çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Seo süreci sitenizin yapısına göre değişiklik gösterir. Yukarıda da belirtildiği gibi arama motorları optimizasyonu aslında kendi başına bir süreçtir.

SEO Detay

SEOdetay profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.